Addition is everywhere in our daily lives! โจ
When you go shopping, you might add up prices to see how much total money you need. For instance, if a toy costs $5 and a book costs $7, you add them: 5 + 7 = 12. So you need $12! Addition is also used in cooking, like when you measure ingredients. ๐ฝ
๏ธ If a recipe needs 2 cups of
flour and you want to double it, you add: 2 + 2 = 4 cups! ๐
Addition helps us share things, plan events, and even keep track of sports scores. So, now you see why itโs super important! ๐